Stavební spoření lze uzavřít nejen na dospělého, ale i na dítě. Rodiče ho často zakládají svým potomkům, aby je dobře připravili na dobu, kdy se začnou osamostatňovat.

Má to však smysl a je to výhodné?

Spořit lze i jinak
Nebylo by lépe dát peníze dětem místo do stavebního spoření na spořicí účet nebo termínovaný vklad? Při uvažování o spořicích produktech obvykle posuzujeme výši úroků, podmínky vkladu a příp. poplatky. Úroky na spořicích účtech v poslední době stouply na 1,5 až 3 %, podobné je to u časově vázaných termínovaných vkladů.

Výhodou je státní podpora
Stavební spořitelny nelákají klienty na úroky, ale na roční výnosy. Je do nich započítáno jak úročení, tak státní podpora. Ta může činit až 10 % z ročně naspořené částky, nanejvýše však 2000 Kč. Lze uzavřít i více smluv o stavebním spoření na rodné číslo, ale podpora bude přiznána pouze jednou. Nejvyšší roční výnos některých společností dosahuje 4,50 %, odečíst je však třeba příp. poplatek za uzavření smlouvy (obvykle 1 % z cílové částky) i roční poplatek za správu a vedení, a to ve výši asi 300 Kč.

Chcete stavebko bez poplatku?

Proč tedy spořit dětem?
Založení stavebního spoření není omezeno věkem. Rodiče ho mohou pořídit i čerstvě narozenému potomkovi. Stavební spořitelny mají řadu akčních nabídek a zvýhodnění. Obvykle spočívají v tom, že nezletilým poskytují lepší úročení, snižují, nebo dokonce zcela odpouštějí, poplatek za uzavření smlouvy.

„Stavebko“ může dítěti usnadnit vstup do dospělého života. Jednou se osamostatní a bude si hledat bydlení. Díky spoření, které mu rodiče založili v dětství, bude mít pak dostatečnou finanční rezervu do začátku. Dosáhne-li mladý člověk plnoletosti a spořil-li aspoň šest let, může se sám rozhodnout, jak s penězi naloží. Zda je využije podle svého uvážení, bude dál spořit, nebo požádá o výhodný úvěr na bydlení.

Uzavřít smlouvu hned, nebo později?
Stavební spoření lze dítěti založit hned po narození nebo kdykoli později. Může být např. dárkem k prvním narozeninám, ke křtinám či k jiným významným životním událostem. Vhodnou chvílí je třeba také nástup do první třídy základní školy.

Chcete stavebko bez poplatku?

Děti obvykle dostávají své první peníze v podobě kapesného nebo darem od prarodičů, později i z brigád. Mnohdy je pak ukládají doma, „do prasátka“. Tam ale v důsledku inflace postupně ztrácejí hodnotu. Peníze vložené na „stavebko“ se naopak díky garantovanému úročení vkladů a státní podpoře zhodnocují. Vklady jsou navíc pojištěny.

Čí jsou peníze ze stavebního spoření
Rodiče se mnohdy mylně domnívají, že se stavebním spořením svých dětí mohou libovolně disponovat. To je ale nepřesné. Podle zákona patří „stavebko“ a finanční prostředky na něm uložené bez ohledu na věk dítěte vždy výhradně jemu.

Na ukončení stavebního spoření se proto musejí shodnout všichni zákonní zástupci nezletilce, jinak o něm musí rozhodnout opatrovnický soud. Stejné je to, pokud má být stavební spoření nezletilého zrušeno před uplynutím šestileté vázací lhůty. Za předčasné vypovězení smlouvy si spořitelna také určuje sankce.

Naše Prémiová kancelář Allianz, Lidická 69 v Brně pro Vás připravila dárek v podobě Stabního spoření bez poplatku, platonost je do konce roku 2019!
+420 725 953 004