Je období jarních prázdnin, které skončí až 19. března t. r., a řada českých rodin míří auty za sněhem do Alp. Pokud k nim patříte také, neměli byste si zapomenout do kufru přibalit i několik užitečných rad pro přesun do cíle zimních radovánek a pobyt ve vysokohorských podmínkách.

Především, bez povinného ručení nesmíte vyjíždět na veřejné komunikace nejen v Česku, ale ani v zahraničí. Také by se vám nemuselo vyplatit, pokud se vydáte na cestu bez povinné výbavy motorového vozidla, kterou u nás stanovuje § 32 vyhlášky 341/2002 Sb. Nezapomeňte navíc, že se tyto požadavky mohou v zahraničí lišit.

Na co si dát pozor v Rakousku

Pokud jde o povinnou výbavu motorového vozidla, jsou naši jižní sousedé poněkud skromnější. Přesto je dobré zkontrolovat, jestli vám v autě nechybí a zda máte v perfektním stavu:

 • výstražný trojúhelník,
 • lékárničku (zajištěnou proti prachu a vlhkosti),
 • reflexní vestu (je povinná pro řidiče, v Rakousku přípustná pouze ve žluté, v oranžové a červené barvě).

Zkontrolujte zimní pneumatiky

Stejně jako v Česku, i v Rakousku musejí automobily, vyžadují-li to povětrnostní podmínky, mít na všech kolech zimní pneumatiky. Ale pozor, na rozdíl od ČR nikoli jen od 1. listopadu do 30. března, ale až do 15. dubna. Pokud by sněhová nadílka nebo náledí přišlo dříve či trvalo déle, musíte na zimu „přezout“ spíš, příp. s demontáží počkat. Všechny zimní pneumatiky musejí mít hloubku dezénu min. 4 mm. Pro cestu do hor je dobré přibalit také zimní řetězy. Ty jsou nezbytné i pro případ, kdybyste po silnici pokryté souvislou vrstvou sněhu nebo ledu chtěli jet na letních pneumatikách. Rychlost jízdy s řetězy je omezena na max. 50 km/h.

Bez dálniční známky se neobejdete

Můžete sice do Alp cestovat po okreskách, ale k této kalvárii se asi odhodlá jen málokdo. Takže vám nezbude než si koupit dálniční známku. V Rakousku je totiž, stejně jako u nás, pro využití dálnic nutná.

Ceny pro osobní auta jsou následující:

 • 10denní 8,9 €
 • 2měsíční 25,9 €
 • roční 86,4 €

Na několika úsecích platí zvláštní poplatky. Při nepříznivých povětrnostních podmínkách však mohou být zcela uzavřeny, proto je dobré o aktuální situaci se předem informovat. Jsou to tyto úseky:

 • A9 Bosruckský tunel (5 €)
 • A9 Gleinalmský tunel (8,50 €)
 • A10 Katschbergský tunel (11,50 €)
 • A11 Karawankenský tunel (7,20 €)
 • S16 Arlbergský tunel (9,50 €)
 • A13 Brenner v úseku mezi italskou hranicí a Innsbruckem (9 €)

Dálniční známku budete potřebovat i na některých dalších komunikacích. Více o tom na: http://www.alpy.net/clanky/rakouska-dalnicni-znamka.php

V Itálii zaplatíte na dálnicích mýtné

Pokud se rozhodnete pro některé zimní středisko v italských Alpách, pojedete nejspíš přes Rakousko, takže se vám výše uvedené taky hodí. Použijete-li v Itálii dálnici, budete platit mýtné. Jeho výše závisí na typu dopravního prostředku (5 tříd) a ujeté vzdálenosti. Sazby na jednotlivých úsecích se liší a pohybují se v průměru pro osobní vůz kolem 2 Kč za km. Stejně jako v Rakousku, i v Itálii dejte pozor na dopravní přestupky, zejména pokud jde o rychlost a parkování – pokuty v eurech jsou dosti vysoké.

Bez cestovního pojištění riskujete mnoho

Cestování v zimě, často na zasněžených a zledovatělých silnicích, stejně jako rekreační pobyt na horách přináší mnohá rizika. Podceňovat je, se mnohdy nevyplácí, proto nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění. Můžete se tak vyvarovat příp. nákladům za stovky tisíc korun.

Spočítej si cestovko