Jen kolem dvacetiprocentní hranice se podle statistik pohybuje objasněnost krádeží osobních automobilů v Česku. Počet odcizených vozů se rok od roku snižuje, to ale neznamená, že by policisté lapili méně zlodějů. Sestavit zcela přesnou statistiku je však prakticky nemožné.

Často sice policisté pachatele vypátrají, dokonce i s kradeným vozem, ale krádež mu dokázat nemohou. To když třeba řidič tvrdí, že jen dostal zaplaceno za převoz auta na určité místo. Stává se, že mu pak lze sotva sdělit obvinění za podílnictví nebo neoprávněné užívání cizí věci. Pachatel je tedy v podstatě dopaden, vozidlo je vráceno majiteli, ale statisticky není krádež objasněna, protože nebyla prokázána konkrétní osobě.

Do statistik nelze započítat ani případy, kdy se auto majiteli vrátí, ale zloděj dopaden není. Mnoho aut je např. policií, příp. monitorovací firmou, nalezeno ještě odstavených na ulici. Je-li vůz chráněn elektronickým monitorovacím systémem, má majitel velkou šanci, že ho opět uvidí do několika hodin. Úspěšnost této formy zajištění je až 98 %.

Ve statistikách objasněnosti se neobjeví ani odhalení kradených vozů, které zloději legalizovali pomocí padělaných dokladů od auta dovezeného ze zahraničí nebo totálně havarovaného. A naopak v případě, kdy bylo odcizené auto rozebráno na součástky a díly jsou už pryč, ale policie pachatele přesto dopadne, je krádež sice objasněna, vozidlo se však už majiteli nevrátí.

O svůj vůz přijde v ČR každým rokem na šest tisíc motoristů

Systém krádeží je velmi jednoduchý, zato však účinný. Jak tedy zloděj obvykle postupuje a co následuje?

  • Vytrhne zámek, přeprogramuje řídicí jednotku

„Odemkne“ vozidlo stržením či vytržením zámku nebo v případě bezklíčového mechanizmu pomocí elektronického zařízení. Buď přeprogramuje řídicí jednotku vozidla, a vyřadí tím imobilizér, nebo řídicí jednotku vymění za jinou, předprogramovanou ke krádežím. Záleží samozřejmě na značce a konkrétním modelu auta.

  • Nechá automobil pár dnů „odstát“

Velkou část ukradených aut lapkové odvezou jen o pár kilometrů dál a odstaví ho na jeden, dva dny, někdy i na týden. Snaží se tím eliminovat riziko, že je vozidlo monitorováno vyhledávacím zařízením.

  • Převeze vůz k odběrateli nebo k demontáži

Teprve po nějaké době zloděj auto převeze ke koncovému odběrateli či na místo, kde je rozebráno na náhradní díly. Právě to se podle policie stane se 70 až 80 % ukradených vozů. Menší část je pak na padělané doklady v Česku zlegalizována.

  • Levná auta na náhradní díly, dražší do ciziny

Na náhradní díly se kradou především nejběžnější a u nás dlouhodobě provozované modely značek Škoda (Octavia a Fabia), VW, Ford nebo Renault. Do hledáčku zlodějů se však stále častěji dostávají i dnes hojně kupované vozy korejských a japonských automobilek.

U dražších kradených aut zloději s odvozem neotálejí. Velký podíl na těchto případech mají podle Policie ČR tzv. mobilní organizované kriminální skupiny, jež jsou tvořeny např. Poláky, Litevci či Ukrajinci. Ty odcizená vozidla hned po krádeži odvážejí za hranice. Mezi vozy kradené na zakázku do ciziny často patří třeba Land Rover, vyšší modelové řady BMW, Audi či Mercedesu. Lapkové však nepohrdnou ani Škodou Superb s vyšší výbavou. Dvě takové s pořizovací cenou po 800 tis. korun byly loni ve spolupráci s Interpolem zajištěny i s pachateli. Jedna u francouzského města Orleans a druhá v maďarském Szegedu.

Nezapomeňte tedy, že i vaše auto se může stát předmětem zájmu zlodějů. Tomu stěží zabráníte. Co však rozhodně udělat lze, je zmenšit jejich šance na úspěch a eliminovat případné materiální škody.

 

Jak? Opatrností, dobrým technickým zabezpečením a kvalitním pojištěním.

 

Máte vysokou spoluúčast a nemáte možnost volby?

U NÁS SI MŮŽETE VYBRAT SPOLUÚČAST OD 1 000 Kč. A NEZAPLATÍTE ŽÁDNÁ PROCENTA NAVÍC

Máte totální škodu nebo odcizené vozidlo? A vůz vás stál více než jste dostali od pojišťovny?allianz_hav_gap_auto

GAP VÁM DOPLATÍ PENÍZE DO CENY POŘIZOVACÍ HODNOTY VAŠEHO VOZU

Potřebujete překlad na silniční kontrole v zahradničí nebo potřebujete pomoci při dopravní nehodě?

NEJEN PŘEKLAD PŘI SILNIČNÍ KONTROLE V ZAHRANIČÍ, ALE TAKÉ POMOC PŘI DOPRAVNÍ NEHODĚ

Spočítejte si pojištění vozu