Prý se to opravdu přihodilo: řidič spěšně zastavil u benzínového čerpadla a zjistil, že má nalévací otvor na druhé straně než stojan. Nervózně proto nasedl do vozu a couvnul, aby se postavil správně. Nevšiml si přitom, že za ním už stojí jiné auto. Ozval se náraz a následovalo sepisování záznamu o nehodě. Když se s poškozeným rozloučil, konečně v rozrušení natankoval ze správné strany, ale špatně – místo nafty omylem benzín. Ujel několik kilometrů a motor vypověděl službu. Zavolal do servisu a po odtažení auta v opravně zjistil, že ztratil kreditní kartu (asi při placení u benzinky) …

Že vám by se něco takového stát nemohlo? Nechte na hlavě, určitě jste už někdy před tankováním na chvíli zaváhali, kde vlastně máte víčko nádrže, nebo dokonce zastavili špatně. Pak jsou před vámi dvě možnosti. Tu první už jsme popsali (a má svá úskalí), druhou je natáhnout hadici s plnicí pistolí přes celý vůz a riskovat, že vám při troše nešikovnosti vyskočí z nalévacího hrdla. Přitom by stačilo tak málo.

Drobná šipka velkého významu

Když pohlédnete na přístrojovou desku a palivoměr na ní, najdete u něj symbol čerpacího stojanu a z jeho jedné nebo druhé strany drobnou šipku – důležitou informaci o tom, zda máte víčko nádrže vlevo, nebo vpravo. Týká se to sice jen majitelů většiny vozů, které opustily výrobní linky automobilek v posledních několika letech (ostatním nezbývá, než být pozornější), ale takových je dnes mnoho.

Nejste-li si jisti, přesvědčte se na vlastní oči

Jak se říká, ďábel se často skrývá v detailu. A v tomto případě, vzhledem k výše popsanému, to platí dvojnásob. Třeba řidiči často střídající různé fleetové vozy by mohli vyprávět. Když šipku nenajdete, platí ještě jedno obecné pravidlo – nalévací otvor je obvykle na druhé straně vozu než koncovka výfuku (pokud ovšem víte, kde ji máte). Ale ani na to se při dnešní módě „dvoulaufovek“, dřív vyhrazených vidlicovým motorům a dnes na efekt používaným i u řadových čtyřválců, nemůžete stoprocentně spolehnout. Holt, v postmoderní době nic není definitivní. Pokud si opravdu nejste jisti, je asi nejlépe před benzínkou zastavit a přesvědčit se na vlastní oči.

Šipka ne šipka, pokud máte svůj vůz pojištěný od nás, jste v klidu. Ještě nemáte? Mrkněte jak by to mohlo vypadat!

Spočítejte si autopojištění