Komická zápletka mezi instruktorem řízení a žákem autoškoly je vděčným námětem epizodek řady filmů. Nešikovný nebo zlobivý adept volantu obvykle dovede svého učitele do nepříčetnosti a je z vozu vyhozen. Ve skutečnosti to ale tak nevinně vždy skončit nemusí.

Žáci autoškoly si často myslí, že za jejich případná pochybení při jízdě nese odpovědnost pouze instruktor. Není to tak, ačkoli dosud nevlastní řidičský průkaz, mohou být za dopravní přestupek ve správním řízení potrestáni. Důsledkem může být pokuta, ale také trestné body a v případě zavinění dopravní nehody nebo jízdy pod vlivem alkoholu také zákaz řízení.

Nešikovným pokuta, bezohledným dokonce vězení

Mohlo by se tak stát, že ještě než žák autoškolu dokončí, ocitne se na černé listině těch, kteří nesmějí usednout za volant. A kdyby přesto řídil motorové vozidlo, dopustil by se maření výkonu úředního rozhodnutí, což je trestný čin, za který hrozí až tříleté vězení.

I když student stihne v autoškole úspěšně složit zkoušky dřív, než správní úřad či soud o jeho vině pravomocně rozhodnou, přesto poté dostane trestné body, pokutu nebo zákaz řízení, který se mu zapíše do karty řidiče.

A jak se chránit?

Právní ochranu Vám můžeme zajistit prostřednictvím DAS Pojišťovny právní ochrany. Více na Info@pojistenibrno.cz a nebo 725 953 121/122.

A nebo se mrkněte sem a udělejte si kalkulaci včetně ochrany Vaši domácnosti či majetku.

DAS

Když se budete dohadovat s policistou

Když vám nebudou chtít uznat reklamaci

Když po vás půjde zaměstnavatel

Když vám bude dělat problémy soused

Když na vás neprávem uvalí exekuci

Naštěstí jde o řídké případy a žádná statistika se o nich nevede. Pokud student při jízdě chyboval, nemusí být automaticky potrestán. Vždy prý záleží na posouzení konkrétního případu a na tom, zda přestupku či nehodě nemohl zabránit učitel autoškoly. Proto vždy o daném incidentu rozhoduje správní orgán, tedy místně příslušné úřady, případně soud, a nikoli policie na místě.

Osudná chyba za volantem se může adeptovi prodražit

Žáci autoškol by rovněž měli vědět, že jim mohou hrozit nejen pokuty, trestné body a zákaz řízení, ale také finanční následky. Především těm, kteří před jízdou pili alkohol a způsobí dopravní nehodu, při níž vznikne nějaká škoda. V takovém případě sice pojišťovna všechno zaplatí, ale pak bude chtít peníze po řidiči.

Instruktor nemá podle zákona oprávnění nechat žáka před jízdou dýchnout do nějakého měřicího přístroje na určení alkoholu v těle. Může mu však jízdu zakázat, pokud je přesvědčen, že student není střízlivý. Naštěstí je tento přestupek u řidičských adeptů velmi zřídkavý.

Speciální program pro studenty autoškol. Nemáte žádné bonusy pro povinné ručení vozidla, co? A pojištění chcete řešit přes rodiče? Můžete se osamostatnit a mít super cenu, dle toho kolik najezdíte. Klikni a nebo volej 725 953 121/122.

img-20160923-wa004