Český turista se musel v důsledku havárie autobusu v Brazílii podrobit operaci krční páteře. Zákrok, spolu s hospitalizací v tamní nemocnici a pozdější repatriací do vlasti, přišel na tři miliony korun. Podobnou sumu stálo léčení a převoz do ČR dalšího, který dostal v USA silnou infekci spojenou s obtížným dýcháním a polykáním stravy. Naštěstí oba před cestou uzavřeli cestovní pojištění. Představte si však, že by tak neučinili. Znamenalo by to pro ně dlouholeté splácení dluhu.

Ušetřit lze desetikoruny, ztratit desetitisíce

Může se zdát neuvěřitelné, že se někdo před takovou cestou nepojistí, ale stává se to. Zejména při kratších výjezdech po Evropě někteří lidé toto nebezpečí podceňují. Někdy jen proto, aby „ušetřili“ několik desetikorun. Třeba při stále častějším víkendovém koupání v Chorvatsku. Přitom např. léčení zlomeniny křížové kosti, hospitalizace tam a převoz domů si v jednom případě vyžádaly téměř sto tisíc korun. I obyčejné střevní potíže v Egyptě mohou znamenat výdaje kolem pěti tisíc korun atd.

Vyplatí se i při cestách po Evropské unii?

Při cestách po zemích EU není pojištění zdánlivě nezbytné. Důležité je mít s sebou aspoň Evropský průkaz zdravotního pojištění, modrou kartičku zdravotní pojišťovny. Ale nemusí to stačit vždy. Péče je hrazena jen ve smluvních zdravotnických zařízeních. Do zdravotních nákladů navíc nepatří repatriace. Také spoluúčast při hospitalizaci, stomatologických zákrocích nebo nákupu léků může znamenat nemalé dodatečné výdaje.

Pojistný limit by měl pokrýt možné náklady

Důležité také je, znát v případě cestovního pojištění limity pojistné ochrany. Na cestě po Evropě by měly stačit dva až tři miliony korun. Do vzdálenějších exotických destinací raději tři a do USA, Kanady, Austrálie nebo Japonska se doporučuje pět milionů. Neměli bychom rovněž zapomínat, že se takové pojištění nevztahuje na škody způsobené pod vlivem alkoholu nebo drog, úmyslným jednáním pojištěného, při provozování extrémních a adrenalinových sportů, které vyžadují zvláštní připojištění.

Je rozhodně dobré pojistit i zavazadla?

Lze také doporučit připojištění zavazadel. Jejich krádež, ztráta nebo jen poškození nám totiž může způsobit nejen nepříjemnosti v době pobytu i po návratu, ale také nemalou finanční újmu. Cena tohoto pojištění přitom představuje nepatrný zlomek nákladů na cestu; pohybuje se v jednotkách korun na den. Dostatečné pojištění na cesty nás od případné nemilé události neochrání, ale pomůže nám z velké části nahradit škody a naše dovolená s ním bude rozhodně klidnější.

Spočítejte si v klidu cestovní pojištění ZDE