Asi to znáte? Pracovní nasazení, standardní starosti všedního dne a najednou v diáři vyběhne dovolená… A nálada je ihned lepší. Dovolená je již zaplacená, tak žádný stres. Jen se občas stane, že v této před-dovolenkové náladě zapomeneme na důležité věci, kroky či přípravy. A většinou si to uvědomíme až jsme už na cestě a nebo dokonce na vytouženém místě. Mám všechno? Nezapomněl jsem na nic? Už vím, řetězi na pneumatiky… A termohrnek s teplým čajem, abych měl něco teplého, když čekám na odtah ze závějí… Možná jsem si mohl vzít kompas, abych věděl, kam vlastně má horská služba přijet. Pár tipů pro nás řidiče, aby jsme nepodcenili cestu na hory v zimním období a nic nám nebránilo k výletům v horských destinací autem.

Kvalitní obutí

 • Základem je kvalitní zimní obutí. Pokud se chytáte do hor, nevyplatí se na pneumatikách šetřit. Kontrolu hloubky vzorku pneumatiky vám odborně provede každý kvalitnější autoservis.
 • Nezapomínejte i na své obutí. Na řízení zvolte pohodlnou obuv, zimní pohorky nechejte do hor

Kontrola řetězů

 • K povinné výbavě do hor patří sněhové řetězy. Před jízdou je důkladně zkontrolujte a nanečisto si je zkuste nasadit. Pokud s nimi nebudete spokojeni, kupte si raději nové
 • Na trhu jsou nyní kromě klasických sněhových řetězů také textilní sněhové návleky. Jsou o poznání dražší, ale lépe se nasazují a nepoškozují hliníkové části kol.
 • Na klidném úseku zkontrolujte funkčnost brzd, případně dolijte brzdovou kapalinu či nechte vyměnit brzdové destičky. Zkontrolujte tlumiče, aby vůz v každém okamžiku dobře seděl. Dobré brzdy v kombinaci s protiskluzovými systémy a kvalitním obutím oceníte hlavně při jízdě zasněženými nebo zledovatělými úseky

Ochranný vosk a nemrznoucí směs

 • Před jízdou na hory je dobré ošetřit celou karosérii i podvozek vozu. Na kvalitě vosku se rozhodně nevyplatí šetřit – alespoň zčásti totiž ochrání vůz před vnějším prostředím, především před působením mrazu a nečistot z posypaných silnic.
 • Nosiče lyží upínejte zásadně na čistou a suchou karosérii, vyhnete se tak poškození laku.
 • Zkontrolujte všechny kapaliny, včetně směsi do ostřikovačů. Měla by být modrá, což znamená zimní směs. Pokud ji budete dokupovat, vybírejte takovou, která je do nižších teplot.
 • Pokud si nejste jistí, jak starou máte nemrznoucí směs v chladicím systému, nechte si chladicí kapalinu v autoservisu přeměřit a v případě nutnosti doplňte nemrznoucí směs. Není to nijak drahé a vy se vyhnete fatálním komplikacím. Zamrzlý chladič znamená obvykle konečnou. Z hor pojedete autobusem, a jestli nebudete mít prasklý celý blok motoru, ale jenom hlavu válců nebo chladič, budete moci mluvit o štěstí.
 • Vyplatí se koupit přípravek ošetření gumových součástí interiéru. Prodávají se na glycerínové nebo teflonovo-silikonové bázi. Na silikonové pozor: nesmí přijít do kontaktu s lakem karoserie. Důkladně ošetřete všechna gumová těsnění dveří a nezapomeňte ani na zavazadlový prostor. Voda po směsi steče a vám v mrazu nebudou přimrzat dveře. Je to rozhodně lepší řešení, než se po víkendu na parkovišti shánět po hrnci s horkou vodou

Odmrazovač zámků a další pomůcky

 • Cesta do hor znamená také rozšíření obvyklé výbavy. Do ní by měl vedle již zkontrolovaných řetězů nebo textilních návleků patřit hlavně rozmrazovač zámků. Ten je dobré nenechávat ve voze. Raději si rovnou kupte dva a jeden si nechte mimo vůz – buď v bundě, pokud jdete rovnou lyžovat, nebo u manželky v kabelce, pokud se chytáte na dlouhodobější pobyt.
 • Další nezbytností je funkční škrabka na led. Stěrače ze zamrzlého skla nejprve opatrně odloupněte tak abyste nepoškodili pryžovou stěrku. Je lepší nejprve nastartovat vůz, zapnout topení nebo vyhřívání skel, pokud je vůz má, a teprve potom se věnovat stěračům.
 • V boji proti námraze vám pomohou různé odstraňovače námrazy, které nastříkáte na sklo. Po několika minutách můžete stěrače uvolnit a zbavit se zbytků námrazy stěrkou. Před zapnutím stěrače opatrně otřete – zbytky námrazy je mohou poškodit.
 • Když napadne sníh, oceníte i smetáček, případně plastovou lopatku. S velkou lopatou pro případ zavátí vozu po týdenním stání na parkovišti se netahejte, každý správce chaty vám ji ochotně půjčí

A co dál je potřeba?

Určitě předejdete možným komplikacím s ne malými finančními nákady (odtah horskou službou, léčebné výohy v rámci úrazu, popřípadě poškození cizí věci nebo zdraví),  Pokud máte BEZ LIMITNÍ cestovní pojištění Allianz. Máte možnost sjednání cestovního pojištění online i na poslední chvíli při odjezdu na hory od jednotlivce až po celou rodinu BEZ LIMITU a za online slevu 10%!

Spočítej si