Čekají poblíž rušných komunikací i úseků častých dopravních nehod a číhají na svou příležitost. Nejde o policejní hlídky nebo dobrovolníky s kurzem první pomoci. Jsou to tzv. lovci nehod. Většina motoristů netuší, kdo se pod tímto názvem skrývá, ani jaké problémy je mohou potkat, pokud využijí jejich služeb.

Desítky neseriózních asistenčních společností poskytujících často nekvalitní a předražené služby křižují několik posledních let silnice v ČR. Probíhá to vždy podle stejného scénáře. Do několika minut se objeví u havarovaného či nepojízdného vozidla, aniž by je někdo přivolal, a nabízejí vystresovanému řidiči okamžité zajištění asistenčních služeb: odtáhnou vaše vozidlo a zapůjčí vám náhradní, zařídí opravu v servisu a vyřídí dokumentaci s pojišťovnou. Pro leckterého účastníka karambolu představují v tu chvíli učiněnou spásu. Allianz nabízí asistenci a právní pomoc v základním pojištění vozidla.

Spočítejte si pojištění vozidla

Šok po nehodě může vystřídat šok z faktury

Ovšem jen do doby, než na faktuře spatří cenu za jejich „pomoc“. Částky účtované „spřátelenými“ servisy těchto asistenčních společností bývají totiž nepřiměřeně vysoké. To proto, že největší položku na faktuře tvoří provize lovcům nehod, prostředníkům mezi řidičem a servisem. Pojišťovny pak ve většině případů odmítnou tak vysoké náklady pojistníkovi proplatit, nebo v lepším případě uhradí částku pouze do výše ceny v jejich smluvním servisu. A v některých případech za takzvaný ne-smluvní servis zvedá spoluúčast na dvoj násobek.

Řešení je nabídku odmítnout a nic nepodepisovat

Ochránit se před těmito nezvanými „pomocníky“ přitom není složité. Základní rozsah asistenčních služeb je běžnou součástí téměř každého povinného ručení či havarijního pojištění. A pokud motorista využije smluvní asistenční službu své pojišťovny, nečeká ho obvykle žádná dodatečná úhrada. Stačí tedy asistenční službu, kterou jste si sami nezavolali, důrazně odmítnout a odtah i další náležitosti si zajistit prostřednictvím své pojišťovny. Nesmíte přitom podlehnout případnému nátlaku či nekalými praktikám lovců nehod, kteří často tvrdí, že odtah vozidla je už zajištěn a nelze ho stornovat, nebo že byli za vámi posláni vaší pojišťovnou či s ní mají smlouvu. V žádném případě jim nic nepodepisujte, jinak ztratíte kontrolu nad dalším postupem.

Spočítejte si pojištění vozidla

Stačí zavolat na Linku pomoci řidičům 1224

Účastníci nehody někdy sednou na lep nezvaným „asistentům“ i proto, že v rozrušení nemohou sehnat devítimístné telefonní číslo asistenční služby své pojišťovny. Přitom ho vůbec znát nepotřebují. Stačí vytočit Linku pomoci řidičům 1224, kterou provozuje Česká kancelář pojistitelů ve spolupráci se všemi pojišťovnami celoročně 24 hodin denně. Operátoři dokážou pomoci i těm, co si v nepříjemné situaci nevzpomenou dokonce ani pojišťovnu, u níž mají povinné ručení. V tom případě stačí nahlásit registrační značku vozidla. Operátor v databázi příslušného pojistitele vyhledá a rovnou zprostředkuje spojení s jeho asistenční službou. V každém případě vás přepojí přímo na smluvní asistenční společnost vaší pojišťovny, kde se vám budou věnovat pracovníci technické asistence a pomohou vám s dalším postupem.

Jediná správná odpověď na nabídky nezvaných asistenčních služeb zní: NE!

Více info ZDE