Úrazy na lyžích, včetně těch těžkých, nebo dokonce smrtelných, nejsou žádnou výjimkou. A mohou postihnout kohokoli, i toho nejzkušenějšího mistra alpských sjezdovek. Případ sedminásobného světového šampiona ve formuli 1 Michaela Schumachera, který před třemi lety utrpěl na neupraveném svahu těžký úraz hlavy, budiž všem lehkomyslným výstrahou. Vyrazit tedy na lyže bez řádného pojištění hraničí s hazardem.

Podle průzkumu Asociace pojišťoven už 13 % lyžařů někomu při lyžování či jízdě na snowboardu způsobilo škodu. Počet událostí, ke kterým se vztahovalo pojištění odpovědnosti, meziročně vzrostl o třetinu. Pojišťovny každoročně zaplatí za klienty, kteří někdo na sjezdovce zraní, miliony korun. Pokud lyžař pojištění nemá, musí vysoké náklady za léčbu či odškodné platit ze svého.

Spočítej si

Co dělat, když vás na horách postihne pojistná událost?

V zimě se nejvíc pojistných událostí týká právě odpovědnosti. Lyžaři se srazí, a pak po sobě něco nárokují. Měli bychom si proto dát velký pozor, především v zahraničí, kde jsou lidé zvyklí uplatňovat své nároky na náhradu škody i prostřednictvím soudů. Pokud jde o škody na zdraví, šplhají se vymáhané částky do statisíců až milionů korun. Co je tedy třeba udělat, když se na sjezdovce s někým srazíte a následkem je zranění?

V případě, že utrpíte zranění vy:

Měli byste si zjistit jména a adresy dalších účastníků a svědků nehody a přivolat policii nebo pracovníky horské služby. Trvejte na vyhotovení záznamu o nehodě, ať už policií, záchrannou nebo horskou službou. Originál nebo kopii tohoto záznamu si zajistěte. Veškeré doklady a informace o nehodě pak sdělte své pojišťovně, resp. asistenční službě. Pokud to jde, místo nehody si vyfotografujte. Pojišťovnu o nehodě co nejdříve informujte.

Když při nehodě někoho zraníte:

,Zjistěte si jména a adresy účastníků a svědků nehody. Žádné bližší informace o svém pojištění jim nesdělujte. Jestli to lze, místo nehody si vyfotografujte. Když vás budou vyslýchat na policii, trvejte na přítomnosti tlumočníka. Žádné dokumenty nepodepisujte, pokud s nimi nesouhlasíte nebo jim nerozumíte. Opatřete si originál nebo kopii záznamu o nehodě a neprodleně informujte pojišťovnu nebo asistenční službu.

Zaplatíte pár stovek, ušetříte statisíce až miliony

Pojištění odpovědnosti uzavřené v rámci cestovního pojištění se vám v případě nehody rozhodně vyplatí. Svědčí o tom i konkrétní případ Čecha, který zaplatil za cestovní pojištění 420 Kč na týden. Na sjezdovce pak bohužel srazil belgickou lyžařku, která si zlomila ruku a utrpěla otřes mozku. Nárok na náhradu škody uplatnila nejprve zdravotní a sociální pojišťovna poškozené, poté její privátní zdravotní pojišťovna a nakonec i sama Belgičanka. Viníka nehody se to však finančně nedotklo, protože víc než 1 300 000 požadovaných korun za něho zaplatila Allianz pojišťovna.

Spočítej si

Jak by řekl každý zkušený obchodník: „No nekupte to!“

Peníze nejen za zlomenou ruku, ale i za nalomenou lyži nebo rozbitý mobil

Pokud se při vážném úrazu poškodíte své věci, uhradíme Vám vzniklou škodu do výše 20 000,- Kč v jednom pojistném roce.

Zavolejte