Každý zaměstnanec u nás odvede státu skoro polovinu výplaty. Zdanění práce je v ČR jedno z nejvyšších na světě. Vyplývá to ze srovnání loňské daňové zátěže v 36 zemích světa, provedeného letos Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 

Čechům patří v tomto pomyslném žebříčku sedmá příčka. Bezdětného jedince s průměrnou mzdou „obere“ stát o 43,7 % výplaty. A to jde jen o tzv. přímé daně, kam patří daň z příjmu a odvody na sociální a zdravotní pojištění (bez započtení DPH, spotřební daně apod.).

 

Např. za zaměstnance se mzdou 30 000 Kč měsíčně zaplatí zaměstnavatel 10 140 Kč jen na zdravotním a sociálním pojištění, zaměstnanec pak na tomtéž a dani z příjmu ještě 7260 Kč. 

mzdy obrázek

 

Výpočet čisté mzdy pro hrubou mzdu 30 000 Kč 

Vysoké daně, nízká kupní síla

Ve srovnání s většinou ostatních zemí z první patnáctky států s nejvyšším zdaněním mají ale Češi velmi nízkou kupní sílu. Hůře než my jsou na tom jen Maďaři, Slováci, Lotyši a Litevci.

 

Ostatní národy mají podstatně větší kupní sílu. Němcům a Rakušanům tak po zdanění a odvodech zůstane z výplaty víc, než dostane Čech před zdaněním. Česko má tedy proti ostatním státům OECD nadprůměrně vysoké zdanění, ale zároveň velmi podprůměrné mzdy. 

mzdy obrázek1

 

Daňová sazba plus odvody zaměstnanců a zaměstnavatelů na sociální účely

 

Manželé s dětmi mají mírnější daně

Manželské páry s dětmi jsou na tom v České republice z hlediska zdanění o něco lépe, stejně se ale nacházejí nad průměrem. Pokud vydělává jen jeden z partnerů, je zdanění mírně pod průměrem OECD. 

Víme jak ušetřit…

ušetřit mohou nejen zaměstnanci, ale i zaměstnavatelé

Obrázek 11.08.19 v 22.17

Zeptejte se vaši účetní nebo nás doporučte svému zaměstnavateli

Napište nám a nebo zavolejte

info@pojistenibrno.cz

+420 549 212 308