Chid LaptopStavebko tedy stavební spoření je účelový druh spoření, při kterém vkladatel ukládá prostředky u specializované banky. V průběhu spoření může čerpat statní podporu a po jeho ukončení získává, při splnění dalších podmínek, nárok na úvěr ze stavebka.

Většina rodičů dětem spoří. Nejčastěji formou stavebního spoření, ale výjimkou nejsou ani investice do umění či koupě nemovitosti pro ještě nezletilého potomka. Ukázal to nový průzkum společnosti Wüstenrot.

Převážná část rodičů chce své děti zajistit na budoucnost. Jelikož děti nechceme poslat do života s prázdnou, využíváme různé druhy spoření. Nejoblíbenější je u rodičů stavení spoření (stavebko), pak následuje spořící účet a minimum je dětských kont.

Někteří rodiče jdou do méně konzervativních forem spoření a to investice. Investice jsou sice rizikovější a však výnosnější. V případě dlouhodobějšího horizontu spoření, riziko klesá. Dále se využívají podílové fondy, nákup nemovitostí, uměleckých předmětů, sbírky známek apod.

Doposud bylo možné vybrat peníze ze stavebka až úderem 18 roku dítěte. Pokud rodiče chtěli peníze ze stavebka vybrat dříve než dítěti bylo 18 let ( a to může být jak z finančních důvodů rodiny, nebo neplánované zahraniční stáže apod. ), tak museli rodiče k opatrovnickému soudu, což od 6.4.2016 neplatí.

„Pro rodiče je určitě dobrou zprávou, že byla schválena novela zákona o stavebním spoření, která usnadňuje ukončení smlouvy nezletilého dítěte bez nutnosti souhlasu opatrovnického soudu.“

Již k ukončení smlouvy nezletilého dítěte opět stačít jen souhlas všech jeho zákonných zástupců.

Tato změna se mi moc líbí. Syn, kterému je nyní 16 let by rád do zahraničí za studiem. Stavní spoření má od narození, kde jsme mu naspořili dost peněz. Přes opatrovnický soud bych to, ale neřešil.  To si ty peníze raději půjčím. Říká tatínek šesnactiletého Petra Valoucha.

„Nejenže díky němu spoříte, máte také jistotu státní podpory až do výše dvou tisíc korun ročně. Umožňuje vám dosáhnout na výhodný úvěr na bydlení. Než jeho podmínky splníte, můžete zažádat o takzvaný překlenovací úvěr.“

Odborníci doporučují spořit dětem co nejdříve. Jestliže chtějí potomka jednou udržet na studiích, na zahraniční stáži nebo mu pomoci s investicí do vlastního bydlení, čeká je výdej nemalé částky.

„Drtivá většina české populace není schopna vydat jednorázově částku v řádu statisíců, a proto je třeba na zabezpečení dítěte myslet hned od jeho narození,

V případě stavebního spoření je minimální délka trvání smlouvy šest let. V případě investičních produktů je pro stabilní vyšší míru výnosu a snížení rizik nejlepší pravidelná investice v časovém horizontu zhruba patnáct, osmnáct až dvacet let.

Jak spoříte dětem?oriznuto.tlampac

 • 19,2 % životní pojištěníallianz_logo-small
 • 23,4 % spořicí účetwustenrot
 • 22,3 dětské konto
 • 43,6% stavební spořeníallianz_logo-small
 • 15,2 % podílové fondywustenrot
 • 8,8 % akciové fondy
 • 3.4 % dluhopisy
 • 8,2 % pořízení nemovitosti
 • 3,8 % stříbrná mince emitovaná ČNBallianz_logo-small
 • 9,7 % jiná forma – známky, uměníwustenrot
 • 13,5 % nespoří vůbec

 

image001

 

STAVEBNÍ SPOŘENÍ ALLIANZ podporuje formou BEZ-POPLATKOVÉHO sjednání stavebního spoření nejen atraktivitu tohoto produktu, ale také pro mládež do 18 let, kdy při sjednání Stavebního spoření do cílové částky 300 000 Kč, má klient 0% poplatek za sjednání.

 

 

Přijďte k nám na pobočku v Brně na ul. Lidická 69 naproti Lužáneckého parku nebo si dohodněte schůzku se specialistou na Stavební spoření a hypotéky.