Každý sedmý občan ČR se při cestování stále spoléhá jen na Evropský průkaz zdravotního pojištění (EPZP). Přesto roste počet těch, kteří před dovolenou uzavřou cestovní pojištění. Je ale dobré vědět, co by mělo obsahovat a jaká další pojištění se vám o prázdninách budou hodit.

Nabídky pojišťoven obvykle zahrnují pojištění proti úrazu, léčebných výloh, asistenční služby, pojištění zavazadel a pojištění odpovědnosti za škodu. Pokud něco z toho v základním pojištění nenajdete, je zpravidla možné se připojistit.

Šetřit a spolehnout se pouze na pojištění léčebných výloh však není moudré. Pokud si např. sjednáte i pojištění zavazadel, dostanete za své příp. ztracené věci aspoň adekvátní finanční náhradu. Hodit se vám bude i pojištění odpovědnosti za škodu; můžete totiž někoho nechtěně zranit, a následky byste pak mohli splácet mnoho let. Od věci není ani pojištění proti riziku storna či opoždění letu a zvýhodněný balíček pro rodiny (děti do 6 let mívají pojištění zdarma).

Nezapomeňte na výluky z pojištění

Chystáte-li se sportovat jinak než rekreačně, nezapomeňte si své aktivity připojistit, a pokud hodláte vyzkoušet i nějaké extrémní sporty, ujistěte se, že se pojištění vztahuje i na ně.

Ve smlouvě zkontrolujte i výluky z pojištění, protože např. na mobil, platební kartu nebo šperky se pojištění zavazadel nevztahuje. Také pokud se vám ztratí kufr ze stanu nebo přívěsu, pojišťovna vám škodu obvykle neproplatí.

Pojištění léčebných výloh zase často nezahrnuje ošetření stomatologem (s výjimkou akutní pomoci) a ani v případě léčby chronických onemocnění nebývají pojišťovny zrovna vstřícné. Pojišťovna vám také může zkrátit nebo zamítnout pojistné plnění, když se zraníte pod vlivem alkoholu nebo úmyslně, příp. vyrazíte do země, kterou ministerstvo zahraničí označilo za nebezpečnou,

Nečekejte s uzavřením smlouvy na poslední chvíli

Pokud se vydáváte na cestu „last minute“ nebo jste si na cestovní pojištění vzpomněli těsně před odjezdem, nestresujte se, můžete je klidně sjednat on-line během několika minut a doklady o něm si vytisknout nebo uložit v mobilu.

Na speciálních portálech také lze porovnat podmínky jednotlivých pojišťoven a vybrat si tu nejvýhodnější. Cestujete-li několikrát do roka, můžete uzavřít celoroční cestovní pojištění.

spočítejte si

Abyste měli na dovolené klid, pojistěte si i domácnost

Kromě cestovního pojištění byste neměli podcenit ani např. pojištění domácnosti. Léto, přeplněná poštovní schránka, temná večerní okna, nepřítomnost auta na zahradě a absence pohybu obyvatel domu nebo bytu jsou neklamným znamením pro zloděje, že nadešla jejich chvíle. Domácnost byste měli mít pojištěnu celoročně, ale jestli vám to připadá zbytečné, pro období dovolené tuto možnost rozhodně zvažte. Některé pojišťovny nabízejí časově omezené pojištění domácnosti i k cestovnímu pojištění.

spočítej si domácnost

Jedete-li na dovolenou autem, zkontrolujte si, zda vaše zelená karta platí ve všech zemích, kterými budete projíždět. A pokud nemáte havarijní pojištění a bojíte se, že vám auto v zahraničí někdo ukradne nebo vykrade, uzavřete je také.

Víte, jak postupovat při pojistných událostech v zahraničí?

Kromě toho, že uzavřete adekvátní cestovní pojištění, je dobré si také ujasnit, jak byste měli postupovat v případech, kdy dojde k nějaké pojistné události.

spočítejte si

Co dělat, když se během dovolené zraním, příp. když budu potřebovat ošetření lékaře?

Vždy, tedy i při potřebě lékařského ošetření, volejte asistenční službu, která ověří rozsah vaší pojistné smlouvy a sjedná vám návštěvu u nejbližšího smluvního lékaře. Pokud bude nutná vaše hospitalizace, zprostředkuje vám tlumočníka, převezme kontrolu nad průběhem ošetření i nad vyúčtováním platby, příp. vyřídí další formality. Poté by si také měla od zdravotnického zařízení vyžádat potřebnou dokumentaci. Rozhodně nelze doporučit, abyste si sháněli lékaře na vlastní pěst, bez předchozí konzultace s asistenční službou.

Proč uzavírat cestovní pojištění, když mi v Evropské unii stačí EPZP?

Vaše zdravotní pojišťovna uhradí pouze zdravotní péči ve státním zdravotnickém zařízení, a to jen v omezeném, resp. nezbytném rozsahu. Spoléháte-li pouze na EPZP, zaplatíte ze svého stejnou spoluúčast jako místní občané, např. ve Francii to je 30 % nákladů na ošetření. Když se z jakéhokoliv důvodu necháte ošetřit v soukromém zdravotnickém zařízení (státní nemocnice nebude v dosahu nebo vás tam zaveze rychlá záchranná služba), budete si muset náklady uhradit v plné výši. EPZP navíc nekryje náklady na repatriaci, transport nebo asistenční službu v českém jazyce.

spočítejte si