Ještě před 6 lety bych o tom jak pojistit dítě a zda je to správné mohl jen polemizovat nebo čerpat inspiraci od školitelů či lidí, kteří již děti mají. Proto také chápu některé názory, že pojištění dětí je ,,nesmysl,, A však teď vím, že je to velice důležitou ochranou nejen přímo dětí, ale zejména rodičů. Jsem sám rodičem a díky tomu vím, jaké rizika mohou nastat a to zejména v případě propadu příjmu jednoho z rodičů, který musí zůstat se svým dítětem po úrazu doma na OČR ( Oštření Člena Rodiny )

Na trhu existuje veliké množství pojistných produktů, které se zabývají otázkou pojištění dítěte a jeho rodičů. Někdo má vrozenou averzi vůči žraločím pojišťovacím agentům a poradcům, kteří se doslova vnutí do domácnosti, „nabouchají“ (sjednají) pojištění pro každého člena rodiny a nikdy více je už neuvidíte.

Proč ne pojištění úmrtí…

Snad za nejhorší postup poradce či pojišťovacího agenta je, když navrhne klientovi pojištění smrti jeho dítěte. Nejen v rámci morálního úhlu pohledu, ale také racionálního je to nesmysl.

S trochou cynismu můžu napsat, že dítě nepředstavuje v rodině aktivum, které přináší majetek. Dítě nepracuje, nepodniká, nečerpá žádnou závratnou státní podporu v podobě sociálních dávek nebo důchodu. Pouze spotřebovává, a to někdy i v době, kdy jeho vrstevníci chodí do zaměstnání nebo na brigády. Smrt dítěte tak rodinu finančně neohrozí a z pochopitelných důvodů ani případné pojistné plnění při úmrtí dítěte neplní úkol pro překlenutí výpadků příjmů.

Z tohoto pohledu je životní pojištění dítěte zcela zbytečné ve všech formách.

Na co se zaměřit…

Z pohledu rodiče, který samozřejmě své dítě miluje a stará se o něj jak nejlépe to jde. Je také rodič živitel nebo li článek na kterém je dítě závislé a to jak materiálně ( finančně ) tak duševně ( láska a pohodlí domova ).

Živitel na kterém je závislý chod domácnosti a rodina, potřebuje také ochranu ( finanční polštář ) v případě nenadálých životních situacích…

V případě propočtu a nastavení rizik v pojištění dětí je tedy důležité se dívat v úhlu pohledu rodičů či jejich příjmů a výdajů. Pokud se dítěti stane úraz například ve školičce na horách, když se prvně učí jezdit na snowboardu a nebo vážné onemocnění v případě píchnutí klíštětem na školením výletě, vždy je to zásah do rodinného rozpočtu a nejen to.

Jeden z rodičů zůstává doma s dítětem a je pracovně neschopný ( OČR ), což má za následek výpadek poměrné části příjmu do rodinného rozpočtu, ale také vznikají výdaje spojené s léčbou.

Během své praxe jsem se setkal s mnoha případy, kdy rodiče si díky pojištění svého dítěte mohli dovolit lepší hospitalizaci v nemocnici.

Na co se však zapomíná je, že rodiče ( minimálně jeden z rodičů ) zůstává v nemocnici se svojí ratolestí. Ale toto ubytování si rodič již musí hradit sám. Protože úraz má dítě a tomu nadstandardní ubytování hradí jeho pojistka. A co rodič? Myslíte, že se to dá řešit v rámci pojištění?

I mamince či tatínkovi uhradíme hospitalizaci se svým dítětem v nemocnici během léčby

Po své poradenské praxi a praxi jako tatínka Vám doporučuji, aby jste nepodceňovali jak ochranu příjmů Vás rodičů a hlavních živitelů, protože je na Vás závislé nejen Vaše dítě, ale celá domácnost, ale nepodceňujte ani ochranu svého dítěte, protože stále se jedná o Vás, Váš příjem a tedy o celou rodinu…

 

Jak se chránit?

pojištění majetku + životní pojištěnízivot plus majetek

Peníze nejen za zlomenou ruku, ale i za nalomenou lyži nebo rozbitý mobil

Pokud se při vážném úrazu poškodíte své věci, uhradíme Vám vzniklou škodu do výše 20 000,- Kč v jednom pojistném roce.